wtorek, 13 lutego 2018

Puszcza Kampinoska - uciekamy od smogu!


Dziś pomysł na sobotni lub niedzielny spacer dla mieszkańców stolicy i okolic :) Jeśli chcecie uciec od smogu i od zbierającej żniwa grypy, wybierzcie się do Puszczy! Tym razem tej całkiem blisko :) Nas przekroczone ponad 3-krotnie normy pyłów w powietrzu, bardzo szybko przekonały, by uciekać do lasu. I choć wydaje się, że zimowy las jest... nudny, to wcale taki nie jest!



Najpierw trochę "suchych faktów". Kampinoski Park Narodowy został utworzony w 1959 roku. Położony jest w województwie mazowieckim, tuż przy północno zachodnich rogatkach Warszawy, na dnie pradoliny Wisły. Ogranicza go koryto Wisły oraz Bzury, a od południa wysoki taras Równiny Błońskiej.


Teraz trochę ciekawostek zaczerpniętych ze strony Kampinoskiego Parku Narodowego (link tutaj).
* Wiedzieliście, że wydmy Puszczy Kampinoskiej tworzą jeden z najbardziej interesujących kompleksów wydm śródlądowych tego typu w Europie?
* Jest on jednym z dwóch parków narodowych w świecie położonych w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy państwa?  Nie bez powodu nazywamy go "zielonymi płucami Warszawy"! :)
* Największym ssakiem żyjącym w Puszczy jest łoś (będący symbolem Kampinowskiego Parku Narodowego).
Do dyspozycji jest około 360 km znakowanych pieszych szlaków turystycznych oraz 200 km szlaków rowerowych.
* Puszcza Kampinoska była miejscem wielu wojen, powstań i bitew. Najkrwawszym okresem był czas II wojny światowej. Stąd cmentarze wojenne i partyzanckie oraz rozsiane po całej puszczy mogiły. Na cmentarzu-mauzoleum w Palmirach znajdują się groby 2115 ofiar masowych egzekucji dokonywanych potajemnie w Puszczy Kampinoskiej i innych podwarszawskich lasach.

Coś na wzmocnienie ;)

Nasz zimowy spacer po Puszczy był bardzo malowniczy :) Znajomi zabrali wózek i bez problemu poruszali się nim po leśnych ścieżkach (może poza krótkimi odcinkami "górskimi"). My tradycyjnie zapakowaliśmy Jasia w Tulę :)
Samochody zaparkowaliśmy na parkingu przy cmentarzu i muzeum w Palmirach. Tutaj macie link do strony muzeum. My z racji drzemki dzieci, ruszyliśmy prosto do lasu.
O czym warto pamiętać? Tradycyjnie o ciepłym ubraniu, herbacie w termosie i kanapkach oraz o mapie :) Może się również przydać lornetka.

Nabraliście ochoty na spacer po Puszczy? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz